VSP Szeizmikus lyukszelvényezés
VSP Szeizmikus Lyukszelvényezés
A VSP nagy felbontású szeizmikus képet ad a kutatandó rétegekről, amely meghatározó mértékű információ a fúráspontok kijelöléséhez.
Mélységi szeizmikus mérések, más néven vertikális szeizmikus szelvényezés mérésfajtáinak alkalmazásával, tovább tudjuk élesíteni a képet, a lyukkörnyezet rétegződéséről.
A VSP mérési eredmények, információt szolgáltatnak a lyukgeofizikai szelvényekhez, a végső szeizmikus feldolgozásához, a szerkezeti csapdák, kutatandó rétegek tulajdonságának beazonosításához. Szakembereink állnak rendelkezésre, a tervezési fázistól a végrehajtásig, megfelelve a legszigorúbb megrendelői elvárásoknak.
A mélységi szeizmikus szolgáltatások széles spektrumát ajánljuk a megrendelői igényeknek megfelelően.
- VSP Ellenőrző mérés ( Checkshot)
- Fúrólyuk meletti VSP ( Zero offset)
- Fúrólyuktól távoli pontú VSP ( Offset VSP)
- Vonalirányú jelgerjesztéssel végzett VSP (Walkaway)
- Kétdimenziós felszíni méréssel kombinált VSP (Walkaway with 2D seismic)
VSP ellenőrző mérés
A VSP ellenőrző mérés során az elsőként beérkezett szeizmikus jelekből, meghatározható a rétegeken áthaladó vertikális hullám sebessége, amely a felszíni szeizmikus szelvények korrigálásához szükséges.
VSP Zero offset
A zero offset VSP-t alkalmazzuk, ha az ellenőrző mérésnél lényegesen több információra van szükségünk. A hullámok gerjesztése a fúráspont 100m-es környezetében van, a hullámok felvételezése a kutatási programban meghatározott mélységi szinteken történik. A zero offset VSP a szeizmikus sebesség javítás mellett más hasznos információval is szolgál a végső szeizmikus szelvény elkészítéséhez.
VSP Offset
Mérés technikai szempontból hasonló, mint a zero offset, annyi különbséggel, hogy a forráspontok egy előre meghatározott vonal mentén, vagy elszórtan a fúráspont környezetében helyezkednek el. A mérés célja, információszerzés a fúrólyuktól távolabbi földtani rétegekről.
Walkaway VSP
A módszer lényege, hogy a jelgerjesztés egy előre megtervezett vonal mentén történik, speciális terepi járművek használatával. A jelek érzékelését egy több szondából álló „szondavonat” végzi, melyek mélységi pozícióját a megrendelővel egyeztetve határozzák meg. A mérési módszer előnye, hogy a lyukkörnyezet távolabbi rétegződéséről még nagyobb felbontású szelvényt kapunk eredményül.
Kétdimenziós felszíni méréssel kombinált Walkaway VSP
A kétdimenziós felszíni méréssel kombinált VSP-nél, speciális terepi jelgerjesztő berendezésekkel generált szeizmikus jeleket, a fúrólyukban leengedett szondák, és egy előre megtervezett módon telepített felszíni jelérzékelők, egymástól függetlenül egy időben detektálják.
Ez a mérés típus költséghatékony, mivel egyszeri eszközköltséggel, igénybevétellel, a legtöbb szeizmikus információt tudunk regisztrálni.
A jelgerjesztéshez országúti és terepi vibrátorokat használunk.